Sohbet Girişi

Aydın Sohbet

Aydın Sohbet

Aydın Sohbet, Aydın Chat

Aydın Türkiye‘nin egesinde yer alan bir il’dir genellikle Huzur şehri olarak anılan Aydın‘ımızın birde sohbet sitesi var Aydın Sohbet olarak siz değerli Aydınlı hemşehrilerimize kaliteli sohbet eğlenceli sohbetler olmaktadır sitemizde dünya’nın heryerinden gelen arkadaşlarımız var ve burada yepyeni insanlarla tanışabilir sohbet edebilr arkadaşlık kurabilirsiniz. Üstelik diğer sohbet siteleri gibi gold üyelik vıp üyelik felan istemiyoruz sadece yapacağınız tek şey sohbet bölümüne bağlan deyip yeni bir isim alıp sunucuya bağlanmak olacaktır

Üstelik Sohbet sitemize bağlandıkdan sonra Canlı Radyomuzdan DJ’lerımızden istek isteyebilir sevdiklerinize parçalar gönderip onlara hediye armağan edebilirsiniz ve Oyun odalarımız mevcuttur #Oxm , #Sisecevir , #Oyun , #kelime , #carkifelek gibi oyunlarımızda arkadaşınızla oynayıp keyifli dakikalar geçirebilirsiniz tüm aydınlı hemşehrilerimizi bekliyoruz.

Aydın ili Tarihçesi Neleri Meşhur ?

Aydın; tarihin bilinen devirlerinden beri çeşitli uygarlıklara merkez olmuş, Antik Çağın Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nisa, Prien, Magnesia gibi önde gelen kentlerinde sayısız bilgin ve bilge kişiler yetişmiştir. Bugünkü Aydın; kuzeyindeki Top Yatağı sırtında kurulan Tralles Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, VII. yy.da Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılan Aydın, sosyal hizmetler, tarım ve mimaride uygar günlere şahit olmuştur. Aydın’ın Türk egemenliğinde bir yönetim birimi statüsü kazanması 1390 yılında Yıldırım Beyazıt’ın şehzadesi Ertuğrul Bey’in Vali olarak Aydın’a atanmasıyla başlamıştır.

Aydınoğulları zamanında şehrin adı Aydın Güzelhisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır. Şehir, XIV yy. da bugünkü yerine kurularak idari kademelendirme sırasıyla, 1390 yılında eyalet, 1426 yılında sancak, 1811’de İzmir, Saruhan (Manisa), Menteşe (Muğla), Antalya, Isparta sancaklarını kapsayan eyaletin merkezi oldu. Eyalet merkezi (1857) İzmir’e taşındıysa da bu yönetim biriminin adı Osmanlı Devleti’nin sonuna kadar ‘Aydın’ olarak kaldı. Aydın’ ın 1919 yılına kadar sancak şeklinde devam eden bu yönetim şekli, 25 Mayıs 1919-7 Eylül 1922 yılları arasında 40 aya yakın süren işgalden sonra ve Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla birlikte 1923 yılında değişmiş, müstakil vilayet olmuştur.

Aydın Manzara Resmi

Aydın Manzara YazSohbet

Aydın Neleri Meşhurdur ?

Aydın in meşhur yemeklerinden keşkek, Ciğer dolması, Bolama (lok lok pilavı) , Kapama, Kırlı kızartması, Kenker yemeği, Zeytinyağlı taze börülce , kabak çiçeği dolması, semizotu yemeği, koruk Ekşili bamya, dalgan kavurması gibi yemeklerdir.

Tatlı anlamında meşhur tatlıları: Kabak tatlısı ve zerde dır.

Aydının ilçeleri:

Bozdoğan , Buharkent , Çine , Efeler , Germencik .

İncirliova , Karacasu , Karpuzlu , Koçarlı, Köşk , .

Kuyucak , Nazilli , Söke , Sultanhisar , Yenipazar .

admin 411
3 Yorumlar
SibeL

Merhaba Aydın'dan katılıyorum üniversite okuyorum aydın tarihçe Bakiordum burayı buLdum çok guzel sohbet sitesi böle güzel yer açtığınız için tşkler.

NurSima

İcten samimi insanlarla tanışmak radyo keyfi ile sohbeti sevenler için dogru adres biz burda sizleri bekliyoruz...

SewimLi

Sicak ortamin ve eglenceli adresin yerine hos geldiniz

Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı