Bayburt Sohbet Mobil ChatBayburt Chat Sohbet Odaları

Bayburt Sohbet kelimesi altında hizmet vermekteyiz buradan Dünya’nın heryerinden giren insanlarla tanışıp sohbet edebileceksiniz hemde çok kolay tamamen ücretsiz olup hem kameralı hem fotoğraflı hem sesli sohbet edebilirsiniz ayrıca kişisel tel skyp inst face gibi iletişim araçlarınıda paylaşabilirsiniz. Diğer siteler gibi gold üyelik VIP vb istemiyoruz sitemizin amacı tamamen arkadaşlık dostluk adınadır. En samimi ve doğal bir şekilde bir birindne farklı değişik kişilerle tanış. Bayburtun ücretsiz mobil uyumlu online tanışma sitesi. Evli, bekar, genç, yaşlı herkes burada.

Bayburt Mobil Sohbet

Ayrıca sevdiklerinize DunyaFM Radyolarından Online DJ’lerimizden sevdiklerinize istek parçalar isteyebilir onlara armağan edebilceksiniz ve bitmedi Şişecevir,Bulmaca,Oyun, vb oyunlarla oynayıp hediyeler kazanabilirsin hadi durma bize atıl eğlenceye katıL.

Bayburt üniversitesi sohbet arayışına giren öğrencilerimiz diğer öğrencilere dediğimiz gibi sizdende bir ricamız olucaktır dersler aksatılmamak suretiyle boş zamanlarınızda sayfamızda Bayburtlular sohbet imkanına erişebileceksiniz.

Bayburt Aşağı karadeniz kısmında kalmaktadır ufak şirin bir ildir. Doğasıyla sakinliğiyle yaşam olanakları yüksek bir kesimdir Bayburt.

Neden Bayburt chat odaları bizim sayfamızda yaşanmakta değerli arkadaşlar?

Mobil sohbet imkanımız var Tasarımımız tamamen zararsız gözü yormayan güncel haberlere değişik bilgilere yer veren bir seviyede bu sebepten dolayı.

Bayburt’un iki tane ilçesi mevcuttur dedik dimi arkadaşlar küçük bir ildir diye.

Demirözü ilçesi ve Aydıntepe ilçesidir.

Bayburt plakası 69 dur.

Bayburt MANZARA

Bayburt MANZARA

Bayburt TARİHÇESİ

Ortaçağlarda ve erken Osmanlı dönemlerinde çok büyük bir öneme sahip olan şehrin  adı ve kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ksenophon’un Anabasis’inde Gymnias ve Bryer’in Pontos adlı eserinde Paipertes olarak geçen şehrin adına, Ortaçağ Ermeni kaynaklarında, Payberd, Bizans kaynaklarında Payper, (?ai?ep), Bayberd ve Paybert olarak rastlanmaktadır. XIII. yüzyıl sonlarında bölgeden geçen Marco Polo, seyahatnamesi’nde şehrin Paipurth adıyla anılan bir kalesi bulunduğundan ve burada zengin gümüş madenlerinin varlığından bahsetmektedir.

Arap kaynaklarında Bâbirt  (?????) ve Akkoyunlu tarihinden bahseden çağdaş eserlerde Pâpîrt(??????)olarak kullanılan, şehrin adının, Bayböğrek’ten geldiği de öne sürülmektedir. Çağatay umerasından Emir Eratna oğlu Mehmed Eratna adına Bayburd’da basılan tarihsiz bir parada şehrin adından (??????) Baybert olarak bahsedilmektedir. Kazvinî’nin eserinde ise Baburt olarak kayıtlıdır.

Batılı seyyah Ainsworth ise Bayburt adının meşhur coğrafyacı Bell’in eseri ile Brant ve Southgate’in seyahatnamesinde Baibout,  Baibut ve Baiaboot biçiminde kullanıldığını beyan etmektedir.

Osmanlı kaynaklarında söyleniş biçimi, genelde günümüzde kullanıldığı şekilde olup, Kâtip Çelebi’nin Cihannûmâ’sında “Bayburd” ve “Bayburt” ve Evliya Çelebi’nin seyahatnamesi’nde “Bayburd” olarak geçmektedir. XVII. yüzyıl ortalarında bölgeye gelen Evliya Çelebi, şehrin adının, “bay” kelimesinin Türkçede zengin, “yurt” kelimesinin mesken manasına geldiğinden yola çıkarak  “zengin yurt” anlamına geldiğini söylemektedir.

 

önceki yazımızda « makelemiz var.

admin
Makale Yazarı :
heart 4.978
Yazı kategorisi : Sohbet
yorum 5 yorum yapıldı
Etiketler


Bayburt Sohbet Mobil Chat İle Benzer Sohbet YazılarıBayburt Sohbet Mobil Chat yazına yapılan yorumlarYorumlar (5 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?