Bender Deneyleri ve Şok Tedavisi

Resim :)

Lauretta Bender, Bender-Gestalt Testi ünlü olan bir psikiyatrian bir testtir. Bender-Gestalt Testi bir insanın çocuktan motor ve idraksal kapasitelerini belirlenebilir mi ve değiştirilebilir mi sorusuna cevap arayan bir testtir. Fakat Bender’ın yaptığı tüm testler faydalı ve masum değildir. 1940’larda kullandığı teknikler ile yüksek oranda sorgulanan ve suçlu bir kişidir.

Bender, meşhur olmayan Bellevue hastanesinde çalışıyordu. O dönemlerde çocukluk şizofrenisi dediği bir dalavere ile 98 tane çocuğun ailesine çocuklarının çocukluk şizofrenisine yakalandığını söyledi ve onları iyileştirmesi gerektiğine inandırdı. Bender’ın tedavi yöntemi oldukça farklıydı. Bender çocuklara zehirli mantar, LSD gibi uyuşturucuları vererek çocukların beyinsel anlamda kontrolü tamamen kaybetmelerini sağlıyordu.

Çocuklar mental anlamda sanki çok hasar görmemiş gibi, bi de çocukların beynini yeniden programlayacağına inanarak onlara şok tedavisi uyguladı. Bender testlerinin çok başarılı olduğunu iddia etse de bu testler için söylenecek tek şey insanlık dışı olmalarıdır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

1.227

2

BENZER KONULAR

YORUMLARYorumlar (2 Yorum)

  • Emegine saglik paylasimlarinizin devamini bekliyoruz

  • farkLı bıLgılerınde faydası oluyor tarıh tıp ıle bulusması bızım acımızdan cok sevındırıcı.. Tıp alanının gelısmesı bızım ıcın ve bır cok hastalıkla bogusan ınsan oglu ıcın cok onemlı. paylasımlarınız cok guzel. tesk

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.