Sohbet Girişi

Düz Dünya Teorileri ve Asıl Şeklinin Açıklaması

Düz Dünya Teorileri ve Asıl Şeklinin Açıklaması

Dünya’nın daha önce düz olduğu sanıldığını fakat daha sonra geoit şeklinde olduğunu söyleyen adamın öldürüldüğü hikayesini duyanınız var mı? Yaklaşık 4000 yıldır süredir halen Dünya’nın düz olduğunu iddia eden ve buna ciddi şekilde inanan bir topluluk olduğundan bahsetsem? “Flat Earth Society” adlı bu grubun temel inancı Dünya’nın gerçekten de düz bir tepsi şeklinde olduğu ve bunun NASA ve tüm dünya gizli servisleri tarafından insanlıktan yıllar boyu gizlendiği.

Kısaca buna inananların birkaç temel teorileri şunlar;

1. Dünya yüzeyinin eğikliği

“Dünya üzerinde yaşayan birinin Dünya yüzeyinin eğik olduğunu ispatlaması için hiçbir kanıt yok. Bkz: Uçakla yolculuk ederken ufuk çizgisi hep düz görünüyor. Dünya üzerinde eskiden yapılmış çok uzun köprüler var bunlar Dünya’nın eğikliği hesaba katılmadan yapılmış ve düz şekilde problemsiz duruyorlar.  

            •  Danyang–Kunshan Grand Köprüsü‘nün uzunluğu 164.8 km

 

 

2. Ufuk çizgisi

“Bir gemi uzaklaşırken önce alt kısmı daha sonra diğer kısımları ve dahasında tamamen gözden kaybolur; bu da Dünya’nın eğikliğine kanıt olarak gösterilir. Fakat gemiye bir teleskop ile bakacak olursanız hala gemiyi görebilirsiniz. Yani yalnızca insan gözünün uzağı göremediğinden gemiyi göremiyoruz. Eğer Dünya küre gibi olsaydı, gemi kürenin diğer tarafına geçince hiçbir şekilde göremezdiniz.”

 

3. Dünya haritası

 

“Gerçek Dünya haritası Birleşmiş Milletler logosundaki haritadır. Düz Dünya’nın gerçek haritası budur. İnsanlar ise küre şekli ile kandırılmaktadır.”

4. Kutuplar ve Antartika Anlaşması

“Güney Kutbu yoktur ve düz disk şeklindeki Dünya’nın çevresi tamamen Antartika ile çevrilidir. Burada yaklaşık 1.500 – 2000 metre yükseklikte buzullar vardır ve sonrasında sonsuzluğa uzanan bir buzul tabakası vardır. Dünyanın sonu (kenarları) burasıdır.”

“12 devlet, 2. Dünya Savaşı sonunda Antartika ile ilgili bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre Antartika hiçbir devlete ait değildir, ayrıca sivil ya da askeri hiç kimsenin girmesine izin verilmeyecek ve gitmek izne tabi olacaktır. Bu anlaşma hala geçerli.” 

                         •  Bunu orada bir şey sakladıklarına kanıt gösteriyorlar.

 

 

5. Apollo 11

“Ay’a iniş tamamen yalandır ve stüdyoda kaydedilmiştir.”

6. Güneşin Konumu

“Dünya evrenin merkezinde bulunuyor, Ay ve Güneş aslında çok uzakta değil göğün tam üstünde Dünya’nın çok yakınında durmakta. Sadece onun üstündeki buzulları eritmiş. Bu yüzden Dünya’da yaşam var ve geri kalanlar donmuş durumda. Güneş, Dünya üzerinde çember bir yörüngede dönüyor.”

 

7.Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi (Günlük hareket)

 • Dünya kendi ekseni etrafındaki dönüşünü, batıdan doğuya doğru 24 saatte tamamlar. Buna 1 Gün denir.
 • Gece ve gündüz birbirini takip eder.
 • Güneş ışınlarının günlük geliş açıları değişir.
 • Günlük sıcaklık farkları meydana gelir. Bunun sonucunda;
 • Fiziksel çözülme oluşur.
 • Günlük Basınç farkları oluşur.
 • Meltem rüzgarları oluşur.
 • Merkez kaç kuvveti meydana gelir. Bunun sonucunda; Sürekli rüzgarların (Alize, Batı, Kutup) yönlerinde sapmalar meydana gelir.
 • Okyanus akıntıları (Gulf – stream, Labrador, vs.) halkalar oluşturur ve yönlerinde sapmalar olur.
 • Yerel Saat farkları meydana gelir.
 • Cisimlerin gün içindeki gölge uzunlukları değişir.
 • Güneş doğuda erken doğar, batar ve batıda geç doğar, batar.
 • Dinamik basınç kuşakları meydana gelir.

 

8.Dünya’nın gözlemlenmiş şekli

 

Dünya; Kutuplardan hafifçe basık, Ekvator’dan şişkin kendine has bir şekle sahiptir. Buna geoit denir. Dünya’nın geoit şekli, kendi ekseni etrafında dönüşü sırasında oluşan, merkez kaç kuvvetiyle savrulması sonucu meydana gelmiştir.

Dünya’nın Şeklinin Sonuçları; Ekvator’un uzunluğu tam bir meridyen dairesinin uzunluğundan daha fazladır. Ekvator yarıçapı, kutuplar yarıçapına göre 21 km daha uzundur. Dünya’nın şeklinden dolayı, güneş ışınları yeryüzüne farklı açılarla düşer. Sıcaklık dağılışını etkiler. Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe Sıcaklık değerleri düşer. Dünya’nın şeklinden dolayı, Dünya’nın bir yarısı karanlıkken diğer yarısı aydınlıktır. Aydınlanma çizgisi daire biçiminde olur. Buna aydınlanma çemberi de denir.

Kutuplar; Dünya’nın merkezine (Ekvator’a göre) daha yakındır. Bunun sonucu olarak, yerçekimi Ekvator’da az, kutuplarda daha fazladır. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı Ekvator’dan kutuplara gidildikçe azalır. Ekvator’dan kutuplara gidildikçe, paralel boyları ve meridyenler arası mesafe azalır. Dünya’nın şeklinden dolayı, harita çizimlerinde hatalar meydana gelir. Kutup yıldızının görünüm açısı bulunduğumuz yerin enlem derecesini verir.

10. Dünyanın güneş etrafında dönmesi (Yıllık hareket)

 • Dünya, kendi ekseni etrafındaki günlük dönüşünü sürdürürken, bir yandan da Güneş’in çevresinde dolanır. Dünya, Güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna 1 yıl denir.

 • Dünya, 939 milyon km’lik yörüngesi üzerinde saatte 108 bin km. hızla hareket eder.
 • Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığı sabit değildir. Bazen yaklaşırken, bazen uzaklaşır. Bunun nedeni, Dünya yörüngesinin elips şeklinde olmasıdır. Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu 3 Ocak tarihine Perihel (Günberi) denir. Dünya’nın Güneş’ten en uzak olduğu 4 Temmuz tarihine ise Afel (Günöte) denir.
admin 273
1 Yorumlar
Kaan

Üstlerden basık yanlardan şişik dünya seni :)) Senin yüzünden geoit diye bir şekil atıldı ortaya başka da bir yerde kullanıldığını görmedim :) Kimse karpuza geoit demiyor :D Ellerine sağlık admin

Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı