Sohbet Girişi

James Dean’in Lanetli Arabası: Porsche 550 Spyder

James Dean’in Lanetli Arabası: Porsche 550 Spyder

Özellikle Amerika’da Porsche 550 Spyder denilince ilk akla gelen şey James Dean’in lanetli arabasıdır.

Asi gençlik ve Güneşin Doğuşu gibi klasik filmlerde rol alan James Dean çok genç yaşta kültürel bir ikon haline gelmiştir. İlk başrol oyunuyla Oscar’a aday gösterilen nadir oyunculardan birisidir. 1955 yılında en çekici 100 aktör arasında da 6. olmuştur. 30 Eylül 1955 tarihinde daha 24 yaşındayken James Dean Porsche 550 Spyder arabasıyla trafik kazası geçirmiş ve bu arabanın içerisinde hayata veda etmiştir. Tabi ki arabanın lanetli olmasının sebebi bu değil hikaye daha yeni başlıyor. Bu andan itibaren yaşanılanlar esrarı çözülememiş bir gizemler zinciri olarak tarihe gömülmüştür.

Asi gençlik filminin çekimleri sırasında James Dean Porsche 356’dan 550 Spyder’a geçmeye karar vermiş ve bu yeni aldığı 550 Spyder’ını tamamıyla kendine özel yaptırmak istemiştir. Modifiye uzmanı George Barris’i aramış ve arabasını tasarlamasını istemiştir. Koltukları ekoseli kumaşla kaplatmış, arka lastiklerin üzerinden iki kırmızı şerit geçirtmiş, kaputuna ve kapılarına “130” numarasını yazdırmıştır. Bu arabaya daha sonra Dean’in dil eğitimi koçu tarafından “Küçük serseri” adı verilmiştir. Bu isim daha sonra arabanın üzerine yazılmıştır. 23 Eylül 1955’te James Dean aktör Alec Guiness ile bir restaurantta buluşmuş ve 550 Spyder’ını ona göstermiştir. Guiness, James Dean’e “bu araba çok sinsi duruyor. Eğer buna binmeye devam edersen önümüzdeki hafta bu zamanlarda seni bu arabanın içerisinde ölü bulurlar” demiştir. Tam da dediği gibi 1 hafta sonra 30 Eylül 1955’te James Dean bu arabanın içerisinde trafik kazası nedeniyle ölü bulunmuştur.

 Arabayla Münasebeti Olan Herkes Ölüyor

James Dean’in lanetli arabası sadece kendisini değil daha sonra onunla ilişkisi olan herkesi öldürmüş veya ağır yaralamıştır.


James Dean’in Lanetli Arabasının Kazadan Sonraki Hali


Trafik kazasından sonra arabayı modifiye eden kişi George Barris arabanın hurdasını 2500 $’a satın almıştır. Çok kısa bir süre sonra tamirci arabayı tamir ederken motor kapağı kendiliğinden açılmış ve motor tamircinin ayaklarına düşmüştür. Tamircinin 2 ayağı da kırılmıştır.

Barris bu olayın hemen ardından arabanın motorunu sürüş testçisi olan iki kişiye satmıştır Troy McHenry ve William Eschrid. İkili motoru araçlardan birine monte ettikten sonra iki aracı test etmek için sürüşe çıkmışlardır. İkisinin arabasında da “Küçük serseri”den parçalar vardır. Kısa bir süre sonra McHenry kontrolü kaybedip ağaca çarpmış ve orada hemen ölmüştür. Eschrid ise arabası aniden kilitlendiği için virajı alamayıp yuvarlanmış ve ağır bir şekilde yaralanmıştır.

Modifiyeci Barris, “küçük serseri”den kalma hala daha dokunulmamış 2 lastiğe sahipti. Barris bu iki lastiği satmıştır. Çok geçmeden, lastiğin yeni sahibi yeni lastikleriyle ilerlerken yoldan çıkmış, hayati bir kaza geçirmiştir.

James Dean’ın lanetli arabasının son halleri

Barris, lanetli arabanın gövdesini hala elinde bulunuduruyordu. Aracı parça parça satacaktı. Bu özel dizayn araç 2 hırsızın dikkatini çekti. Hırsızlardan biri direksiyon simidini çalmaya çalıştı fakat bunu yapmaya çalışırken eli kesildi. Diğeri de ekoseli kumaşın üzerine dökülen kanları temizlemeye çalışırken kendisini yaraladı.

Tüm bu yaşanan esrarengiz olaylar zincirine rağmen Barris aracı saklamaya karar verdi. Fakat, Kaliforniya yetkilileri ondan aracın gövdesini “güvenlik sergisi”nde göstermek için izin istediler o da kabul etti. Araç ilk sergiye gidemedi çünkü aracın bulunduğu garaj ve garajın ait olduğu ev yandı ve ev yerle bir oldu. Gizemli bir şekilde araca hiçbirşey olmamıştı. Araç ikinci sergiye gitti ama belki bu çok yanlış bir karardı. Araç sergilendiği yerden düştü ve bir öğrencinin kalçasını kırdı.

Lanet burada da bitmiyordu. Aracı bir kamyonun taşıması gerekiyordu. “Küçk serseriyi taşıyan kamyonun sürücüsü kontrolü kaybetti ve başka bir araçla çarpıştı. Araçlar yola saçıldı.

Bu olayın üstüne Kaliforniya Otoban Devriyecileri “artık yeter” dedi ve “küçük serseriyi” bir anda yok ettiler. O günden beri James Dean’in lanetli arabası bir daha asla görünmedi.


 Kaynaklar

THE DEATH OF JAMES DEAN” underworldtales.com


 

 

admin 259
1 Yorumlar
Azraiill

Emginize saglık .ne Lanetler varmis bitmemiş Ddd

Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı