Sohbet Girişi

Kudüs Mescidi Aksa Tarihi

Kudüs Mescidi Aksa Tarihi

Mescidi Aksa Önemi ve Kudüs Ne demek ?

Son Günlerde çıkan olaylarda Amerikan Başkanı Trumph  Arama motoru Google, ABD Başkanı Trump İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanıdığını açıklamasını beklemeden internet sitesindeki İsrail’e ait bilgileri değiştirdi. Google haritalar ve Vikipedia İsrail’in başkentini Kudüs olarak gösteriyor. Filistin’in başkentini ise Doğu Kudüs olarak gösteriyor.

İNTİFADA NE DEMEK?

KUDÜS NEREDE?

Kudüs konum itibariyle nerede? sorusunun yanıtı: Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin’in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs’ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

KUDÜS’ÜN ÖNEMİ NEDİR?

Kudüs’ün tarihi, milattan önce 2000’lere kadar uzanmaktadır. Tarihi boyunca iki kez yok olma kaderini tadan şehir, 23 işgale, 52 saldırıya tanıklık etmiştir. Hz. Muhammed S.A.V’in İslamiyet’in yayılmasında önemli bir nokta olan Kudüs’ten Miraç’a yükseldiği ve Mescid-i Aksa’nın burada inşa edildiği bilinmektedir. İslam için önemli olduğu kadar Yahudi ve Hristiyan dinleri için kabul gören bazı yapı taşları burada bulunmaktadır. İsa’nın burada çarmıha gerildiği rivayeti ve bu nedenle buranın hac noktası olarak kabul görmesi Hristiyanlar için, Milattan önce 10. Yüzyılda Kral Davud’un ele geçirmesi ise Kudüs’ü Yahudiler için anlamlı kılmıştır.

İsrail, Doğu Kudüs’ü 1967 Altı Gün Savaşı sonrasında işgal etmiş ve ardından topraklarına katmıştı ancak bu durum uluslararası alanda tanınmıyor. Filistinliler, Doğu Kudüs’ü ileride kurulacak bağımsız bir Filistin Devleti’nin başkenti yapmak istiyor. İsrail ise bütün Kudüs’ü başkenti olarak görüyor. Hamas, İsrail’in Kudüs’ü başkenti olarak ilan etmesi durumunda yeni bir intifada başlatma tehdidinde bulunmuştu.

Kaynak: Aksam Gazetesi

admin 243
2 Yorumlar
Samet

Çok Güzel Bilgilendirmeli Olmuş Kudüs Bizim Müslümanlara Aittir ALLAH c.c. yar ve yardımcımız Olsun ( Amin )

LevNi

Her gün bir tanesi ortadan kaldırılan Osmanlı eserleri ile ilgili hiçbir haber organında tek satır yazı göremeyiz, tek görüntü gösterilmez Kudüs ile ilgili ancak Mekke’de Osmanlı eserine yapılan saldırılar günlerce ekranlara gelir diplomatik krizler çıkar. Bilinçli sistemli bir çalışma var Kudüs’te. Siyonizm belası tüm insanlık için bir tehlike. Bunu haykırmak ve dırenmek ıcın oncelıkle islam dunyasının bırlık olması lazım. neyazıkkı arap ulkelerının sadece kınamaktan baska yaptıkları bısey olmadıgını goruyoruz islam sancagını tasıyon tek ulke Turkıyedır.. kanımızın son damalsına kadar dunyada tek musluman kalsakta siyonızmın bu ayak dıretemelerıne baslkadıracagız. Mescid-i aksa islam dunyasının namusudur peygamberler sehrıdır... Kahrolsun siyonızm..

Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı