Sohbet Girişi

Turritopsis Dohrnii (Ölümsüz Denizanası)

Turritopsis Dohrnii (Ölümsüz Denizanası)

Denizanası grubuna ait olan Turritopsis Dohrnii, bilim adamları tarafından ölümsüz canlı olarak adlandırılır. Bunun nedeni ise canlının ölüme yaklaşacağını hissettiğinde tüm hücre yapısını yenilemesi yani bir nevi yeniden doğmasıdır. Bir diğer deyişle 90 yaşındaki bir adamın ölmesi gerekirsen kendisini 20 yaşına döndürmesi olayıdır. Bu olay biyolojik olarak şöyle gerçekleşmektedir: Polip evresindeki deniz anası Medusa evresine geçer burada yaşlılığını yaşar ve ölmesi gerekirken tekrardan genç olduğu Polip evresine geri döner. Bu şekilde her yaşlandığında kendisini yenileme fırsatı bulur.

Turritopsis Dohrnii, açık denizlerde ve okyanuslarda bulunur. Jelatiminsi bir vücut yapısına sahiptir ve denizanası grubuna aittir. Bilim adamlarına göre Turritopsis Dohrnii biyolojik olarak ölümsüzdür. Yani fiziki bir etken olmadığı sürece bu canlılar sürekli kendini yenileyeceklerdir. Fakat bu yenilemenin sınırı tabi ki bilinmemektedir.

Turritopsis Dohrnii, genellikle “nearly immortal” yani “neredeyse ölümsüz” olarak tanımlanır çünkü, kimse bu canlının fıtri ölümünün sınırlarını bilmemektedir. Bu yenilenme döngüsü bir gün son bulabilir tıpkı Güneş’te olduğu gibi. Turritopsis Dohrnii, islami bir çok tartışmaya konu olmuştur, çünkü Turritopsis Dohrnii’nin ölümsüzlüğü Kuran-ı Kerim’deki “Her nefis ölümü tadacaktır.” (Al-i İmran, 3/185; Enbiya, 21/35, Ankebut, 29/57) ayetiyle ters düşmektedir.

∇  Turritopsis Dohrnii’nin Ölümsüzlüğü Hakkında İslami Çerçeveden Gelen Savunmalar

1) Güneş de bünyesinde hidrojenlerin bilişmesinden oluşan ve helyuma dönüşmesiyle sonuçlanan bir füzyon tepkimesi geçirir ve açığa çıkardığı enerjinin %99’u buradan kaynaklanır. Her saniye Güneş’in merkezinde 600 Hidrojen Helyuma dönüşür ve bu tepkime böylece devam eder. Fakat gök bilimciler açıklamışlardır ki Güneş’in de belirli bir ömrü vardır. Güneş diğer yıldızlar gibi gittikçe büyüyecek ve en sonunda kırmızı dev halini alacaktır. Güneşin uzun ömürlü olması ölümsüz olduğu anlamına gelmez. Şu anda Turritopsis Dohrnii’nin ölümsüzlüğünün sınırı bilinmemektedir.

2) Turritopsis Dohrnii canlısı başka canlılar tarafından öldürüldüğünde veya nesli tüketildiğinde de ölümü tatmış olacaktır

3) Eğer ki başka canlılar tarafından da öldürülememiş ise kıyamet gününde mutlaka ölümü tadacaktır.

∇  Kaynaklar

1. Immortal jellyfish

2. Turritopsis nutricula 

2. Yrd. Doç. Dr. Niyazi Beki

3. Prof. Dr. Adem Tatlı

admin 253
2 Yorumlar
Burak

bu hücrelerden banada lazım :)

Azraiill

Paylaşım guzel emegineze saglik tesekkurler

Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı