Sohbet Girişi

Zodyak Katili

Zodyak Katili

Onlarca İnsanı Öldüren ve Bu Cinayetleri Şifrelerle Anlatan Bir Psikopat: Zodyak Katili

Zodiac Killer, yani Türkçesiyle Zodiac Katili. 1968-1970 arasında Amerika’da faaliyet göstermiş, gizemli ve korkunç bir seri katil. İsmi bilinmiyor, yaşı bilinmiyor, akıbeti bilinmiyor, elinden kaçan kurbanlarının tarifiyle çizilen robot resminden başka, hakkında hiçbir şey bilinmiyor. Belki de şuanda toplumun içerisinde yaşamına devam ediyor.

Herman Gölü Yolundaki İlk Cinayet

1968 yılının christmas zamanıydı. 20 Aralık günü lise öğrencisi sevgililer Betty Lou Jensen ve David Faraday ilk buluşmalarına çıkmışlardı. Lisede düzenlenen christmas konserine gideceklerdi. Fakat işler yolunda gitmemişti. Silahlı bir saldırgan tarafından katledilmiş cesetleri Herman Gölü yolunda bulundu.

17 yaşındaki David Faraday başından vurulmuştu ve cesedi kanlar içerisindeydi.

Betty Jensen

16 yaşındaki Betty Jansen’ın cesedi ise arabanın birkaç metre yakınında bulundu. Başı gri renkli bir battaniye ile kaplanmıştı ve yüzü kanlar içerisindeydi.

Belli ki Betty, ilk anda arabadan kaçmayı başarmıştı fakat katil onu arkadan vurmuştu. Betty Jansen’a arkasından tam 5 mermi isabet etmişti.
Bu cinayetle alakalı hiçbir delil bulunamadı.

Yine Çiftleri Hedef Alıyor

1969 yılının sıcak bir temmuz akşamıydı. Darlene Ferrin ve Michael Mageau, ilk cinayetin işlendiği yerden 6 km uzaktaki Blue Rock Springs Park adındaki golf kulübünün yakınına arabalarını park etmişlerdi.

Tam bu sırada arkalarında gizemli bir araba durdu. Arabanın içerisi karanlıktı ve sürücüsü gözükmüyordu. Çift bu gizemli şahıstan rahatsız olmuştu. Fazla geçmeden yabancı şahıs arabadan dışarı çıkarak, Darlene ve Michael çiftinin arabasına yaklaşmaya başladı.

Gizemli adamın elinde bir fener ve tabanca vardı. Katil hızla arabanın yanına geldi, feneri Darlene ve Michael’ın gözlerine tuttu ve üzerlerine beş el ateş etti. Katil tam arabasına döneceği sırada Michael’in iniltisini duydu. Geri dönerek ona iki el daha ateş etti.

Saat 00.40 sularında Vallejo polis merkezine bir telefon geldi. Arayan Zodiac Katilinden başkası değildi. Jensen ve Faraday cinayetlerini üstlenerek yeni işlediği bu cinayeti de ihbar ediyordu. Polis bu telefonun cinayet mahalline çok yakın Springs Road’da bir benzinlikten geldiğini tespit etti.

Michael yüzünden, boynundan ve göğsünden vurulmasına rağmen hayatta kaldı. Darlene Ferrin ise hastahanede hayatını kaybetti.

Zodiac Katili Oyun Oynuyor

Katil kendini polislere ihbar etmişti. Polislerden daha zeki olduğunu kanıtlamak istiyordu. Polis departmanına bir takım şifreli mektuplar gönderdi, açıkça dedektiflerle oyun oynuyordu.

1 Ağustos 1969’da katil tarafından 3 adet mektup yollandı. Bu mektuplar 408 adet anlaşılmaz sembolden oluşuyordu. Bu mektuplar çözülürse katil hakkında ip uçları elde edilebilirdi.

7 Ağustos’da katilden ”Zodiac konuşuyor” başlıklı bir mektup daha geldi. Bu mektup şifresizdi, direkt olarak polislere meydan okuyordu. Katil ilk defa Zodiac lakabını kullanmıştı. Böylece adı Zodiac Killer olarak anılmaya başlandı.

8 Ağustos’da katilin 408 karakterli mesajı çözüldü. Ancak bu mektupta bir ipucu yoktu. Katilin öldürmekten çok zevk aldığı, kurbanlarının öbür dünyada köleleri olacağı ve katliamlardan vazgeçmeyeceği yazılıydı.
Katilin bundan başka yolladığı 18 adet mektuptan hiçbirisi çözülemedi.

Üçüncü Sefer Çiftleri Hedef Alıyor

27 Eylül 1969 günü Bryan Hartnell ve Cecelia Shepard, Bryessa Gölü yakınlarında pikniğe çıkmışlardı. Siyah giyimli, güneş gözlüklü cellat tipli bir adam onlara doğru yaklaştı. Bu, Zodiac Katiliydi, boynuna mektuplara attığı imzasına benzer bir kolye takmıştı.

Elindeki silahla çifti tehdit ederek, Cecelia’ya önce Hartnell’ı bağlattırdı. Daha sonra kendisi de Cecelia’yı bağladı. Çift bu adamın Zodiac katili olduğunu anlamamıştı, sadece onları gasp edeceğini zannediyordu.
Zodiac katili bıçağını çıkartarak çifti katletti. Daha sonra Hartnell’ın arabasının kapısına 18.30’da çifti bıçakla öldürdüğünü yazdı.

19.40 sularında Napa Country Şerif merkezine telefon açarak bu cinayeti ihbar etti. Hartnell 8 yerinden bıçaklanmasına rağmen hayatta kaldı, Cecelia ise hastahanede yaşamını kaybetti.

Paul Stine Cinayeti

11 Ekim 1969’da taksici Paul Stine, San Francisco’da Mason ve Geary caddelerinin kesiştiği noktadan, Presidio Tepelerine gitmek üzere bir müşteri aldı. Paul Stine, bunun son müşterisi olduğundan habersizdi.

Zodiac Katili bu defa masum bir taksi şoförünü hedef almıştı. Paul Stine’ı başından vurarak öldürdü. Taksicinin cüzdanını ve araba anahtarını çaldı. Aynı zamanda Stine’ın giydiği tişörtün bir kısmını da yırttı.

Olayı gören üç genç 21.55 sularında polisi arayıp durumu ihbar ettiler. Olay mahalline yakın bir polis ekibine durum bildirildi. Ancak katil siyahi birisi olarak tarif edilmişti. Bu sebeple devriye ekibi Zodiac Katilini gördüyse de yanlış anons yüzünden, onu durdurmadılar.

Gazeteci Paul Avery

Zodiac Katili durdurulamıyordu, cinayetlerine hızla devam ediyor ve dedektiflere mektuplar göndererek adeta onlarla dalga geçiyordu. Bu sıralarda gazeteci Paul Avery bu olaylarla ilgilenmeye başladı. Zodiac Katili hakkında önemli haberler yaptı. 1969 yılının ekim ayında Zodiac Katili, Avery’e bir kart yolladı.

Paul Avery, Zodiac Katili hakkında ciddi çalışmalar yaptı. Tabiri caiz ise hayatını bu cinayete adadı. 2000 yılında akciğer amfizemi yüzünden rahatsızlanarak yaşamını kaybetti.

Zodiac Katilinin Paul Avery’e Yolladığı Hallowen Kartı

Katilin Son Teşebbüsü

22 yaşındaki Kathleen Johns 22 Mart 1970 tarihinde, San Bernardino’dan  Petaluma’ya annesini ziyarete gidiyordu. 10 aylık bebeğiyle birlikte seyahat ediyordu. Aynı zamanda kendisi de ikinci çocuğuna 8 aylık hamileydi. Modesto anayolunda arkasından yaklaşan yabancı bir araba sürekli selektör yapıyordu. Kathleen arabayı sağa çekti, gizemli yabancı Katleen’in arka lastiğinin yalpaladığını söyledi.

Yabancı adam yardım için arabasını kenara çekti. Kathleen’in lastiğini tamir etti fakat yola devam ettikten bir süre sonra lastik tamamen patladı. Aynı yabancı adam geri dönerek Kathleen ve kızını en yakın benzin istasyonuna götürmeyi teklif etti. Kathleen bu yabancı adamdan korktuysa da teklifi kabul etmek zorunda kaldı. Yabancı adam benzin istasyonunda durmadı. Kathleen neden durmadığını sorunca konuyu değiştiriyordu. Kathleen kendisi ve çocukları için iyice endişelenmişti.

En sonunda araba bir kavşakta yavaşladığı sırada Kathleen kızını kucaklayarak arabadan atladı ve çalıların arasına saklandı. Gizemli adam el feneriyle inip Kathleen’i aradıysa da onu bulamadı. En sonunda arabasına binerek yoluna devam etti. Kathleen ise Patterson’daki polis merkezine ulaşmayı başardı.

Kathleen Johns’u kaçırmaya çalışan bu gizemli adam Zodiac Katili olarak nitelendirilse de bu olay bir kesinlik kazanmamıştır.

Zodiac Katilinin Akıbeti

Zodiac Katili kesinleşmiş 7 kurbana saldırı düzenledi. Bunlardan ikisi hayatta kaldı. Fakat gazetelerin iddiasına göre 37 kişinin ölümünden sorumluydu.
Saldırılardan kurtulan, Michael Megeanu olaydan 22 yıl sonra 1991’de, olağan şüpheliler arasından Arthur Allen’i teşhis ederek, 4 Temmuz 1969’da kendilerine ateş eden kişinin Arthur olduğunu söyledi. Polisler bu ifade ile Arthur Allen’i tutuklayacaklardı fakat Allen kalp krizinden yaşamını kaybetti.

2002 yılında, Zodiac Katilinden gelen mektuplardan birinin üzerindeki DNA profilinin Arthur Allen ile uyuşmadığı ortaya çıktı. Böylece Arthur Allen’in Zodiac Katili olması ihtimali kuşkuya düştü.

San Francisco Polis Departmanı 2004 yılında Zodiac davasını askıya aldı. Fakat Napa ve Solano Country’de dava halen devam etmektedir. California Polis Departmanında ise Zodiac dosyası 1969’dan beri halen açık vaziyettedir.

Zodiac Katilinin Kesinleşen Kurbanları

Zodiac Katilinin Saldırılarından Hayatta Kalan Kurbanlar

Zodiac Cinayetini İnceleyen Dedektif

Dave Toschi, 1953-1983 yılları arasında San Francisco Polis Departmanında çalıştı.

Zodiac (2007)

http://www.imdb.com/title/tt0443706/

Cinayet, 2007 yılında David Fincher tarafından beyaz perdeye uyarlandı. Filmde Paul Avery-Robert Downer Jr, David Toschi-Mark Ruffalo tarafından canlandırıldı.

admin 397
Cevap bırakın

Kategoriler
kategoriler
Genel Kurallar
kurallar
kuralSohbet odalarımız +18 yaş kullanıcılar için uygundur. 18 yaş altı kullanıcıların girmesi yasaktır!
kuralKanallar içerisinde küfür etmek, devlet görevlilerine hakaret etmek siyasi propaganda yapmak yasaktır!
kuralYaşadığınız soru, destek veya takıldığınız yerlerde #help kanalını kullanabilirsiniz.
kuralKanal yetkililerinin yaptığı uyarı dikkate almayan kişiler kanaldan tamamen uzaklaştırılacaktır.
söz
yukarı