21 Aralık Kış gündönümü bu gece! En uzun gece nerede yaşanacak?21 Aralık

21 Aralık Kış gündönümü bu gece yaşanacak. Vatandaşlar tarafından merak konusu olan Kış gündönümü nedir? Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlayan 21 Aralık Kış gündönümü hakkında merak edilen bilgiler…

Kuzey Yarım Küre’de Kış’ın başlangıcı olarak bilinen 21 Aralık Kış gündönü geldi çattı. Soğuk havaların yavaş yavaş Kuzey Yarım Küreyi etkisi altına almasının ardından Kış başlangıcı olarak da bilinen 21 Aralık ekinoksu bugün başladı. Google tarafından 21 Aralık Kış gündönümü unutulmadı. Dünyaca ünlü arama motoru Google 21 Aralık Kış gündönümüne özel doodle ile sayfalarını süsledi. Peki 21 Aralık’ta en uzun gece nerede yaşanacak?

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Kış Gündönümü’nde (21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır.

21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak.

Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar.

EN UZUN GECE NEREDE YAŞANIR?

21 Aralık’ta güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi’ne dik açıyla gelmesi sonucu Kuzey Yarım Küre’de yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bu günden itibaren Kuzey Yarım Küre’de kış mevsimi tam olarak başlayıp, geceler kısalmaya başlayacak. Kuzeyden güneye gidildikçe en uzun gecenin süresi de azalacak. Bu nedenle Türkiye’de en uzun geceyi 15 saat 6 dakika ile Sinop geçirirken, en kısa gece ise 14 saat ile Hatay’da yaşanacak.

En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.

En kısa gecenin yaşanacağı Hatay’da gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

21 Aralık’ta Güney Yarımküre’de yaz, Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır.

Milliyet

önceki yazımızda « makelemiz var.

admin
Makale Yazarı :
heart 1.553


21 Aralık Kış gündönümü bu gece! En uzun gece nerede yaşanacak? İle Benzer Sohbet Yazıları21 Aralık Kış gündönümü bu gece! En uzun gece nerede yaşanacak? yazına yapılan yorumlarYorumlar (3 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?