Karanlık EnerjiKaranlık Enerji evrenin %75’ini dolduran ve evrenin hızla genişlemesine sebebiyet veren olgudur.

Enerji kaybının olmadığı bir ortamda bir cismi bırakırsanız o cisim hız kaybetmeden yol almaya devam eder, eğer ortamda enerji kaybı yaratacak bir olgu varsa eğer (hava sürtünmesi gibi) bu sefer cismin hızı azalır ve ters kuvvet daimi ise sonunda durur.

Fakat evrenin sıfır enerji kaybı durumunda belirli bir hızda genişlemesi gerekirken, ivmelenerek genişlediği keşfedilmiştir. İşte bu keşiften sonra evrenin genişlemesini hızlandıracak bir etkenin olduğu kanısına varılmıştır. Bu olguya da ismi karanlık madde‘den gelen “karanlık enerji” adı verilmiştir.

Karanlık enerji o kadar çoktur ki evrende gözle görülen maddeler ortalama %6’lık bir alan kaplarken evrenin %19’unu karanlık madde %75’ini ise karanlık enerji kaplamaktadır.

Karanlık enerji teorisi ilk olarak 1980’de Alan Guth tarafından ortaya atılmıştır 1998 yılında ise a Saul Perlmutter ve Brian Schmidt evrenin hızını artırarak genişlediğini keşfetmiş ve bunun olabilmesi için bir iç kuvvetin var olması gerektiğini belirtmişlerdir.

Karanlık enerji kavramı bu şekilde ispatlanmıştır. Fakat karanlık enerji hakkında hala birçok bilmece vardır. Bilim adamları karanlık enerji ile alakalı araştırmalarını halen sürdürmektedirler.

önceki yazımızda « makelemiz var.

admin
Makale Yazarı :
heart 981
Yazı kategorisi : Güncel
yorum 1 yorum yapıldı
Etiketler


Karanlık Enerji İle Benzer Sohbet YazılarıKaranlık Enerji yazına yapılan yorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • bir önceki yazınızdaki karanlık madde ve bu yazınızdaki karanlık enerji konularını bize tanıtma gayretin için teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?